Про що свідчать чорні плями перед очима, та як запобігти їхній появі

Поява перед очима чорних, червоних або райдужних плям — поширений симптом. В одних випадках це абсолютно безпечно, в інших — може говорити про проблеми із зором або здоров'ям всього організму. Чому в полі зору з'являються плями і в яких випадках потрібно звернутися до лікаря? Розібратися нам допомогли офтальмологи, інформує Ukr.Media.

Чому перед очима з'являються плями

Напевно хоча б раз в житті ви помічали, що в полі вашого зору з'явилися чорні, сірі, червоні або райдужні плями. Іноді "перешкодою" в очах стають лінії або кільця, вони можуть зміщуватися, коли ви рухаєте очима або намагаєтеся зафіксувати на них погляд. "Перешкоди" виглядають як об'єкти перед вашими очима, але в реальності їх не існує. З чим може бути пов'язана поява подібного симптому?

Потемніння в очах і поява кольорових плям в полі зору виникає з різних причин. Іноді це симптомом хвороби, яку лікар виявить за допомогою діагностичних заходів. Зазвичай, при обстеженні виявляється або захворювання очей, або збій у функціонуванні серцево-судинної і вегетативно-нервової систем, ендокринні або психічні порушення.

Якщо потемніння в очах і кольорові плями з'являються не один раз і супроводжуються іншими симптомами (наприклад, головним болем), необхідно звернутися за консультацією до фахівця.

Поява " перешкод" у полі зору у вигляді різнокольорових плям, смужок, кілець може бути пов'язана з однією з цих проблем зі здоров'ям:

 • короткозорість;
 • мігрень, головні болі;
 • наявність запального процесу в органах зору;
 • очна кровотеча;
 • порушення цілісності сітківки;
 • діабетична ретинопатія;
 • у рідкісних випадках — пухлини.

Якщо ви помічаєте, що плями в полі вашого зору почали з'являтися занадто часто, симптом заважає вам виконувати звичні справи, зір погіршується, зверніться за допомогою до лікаря і пройдіть обстеження.

Коли плями перед очима не є небезпечними

У деяких випадках поява чорних або червоних точок, інших "перешкод" в полі зору не становить загрози для здоров'я людини, явище швидко проходить само собою, без будь-якого лікування. Це може відбуватися, наприклад, у випадках, коли ви:

 • дивитеся на яскраве джерело світла (лампу, сонце), а потім відводите погляд;
 • довго перебуваєте на сонці без головного убору, а потім заходите в темне приміщення;
 • різко міняєте положення тіла;
 • виконуєте складну фізичну роботу, інтенсивно тренуєтеся і не відпочиваєте;
 • перевтомлюєтеся;
 • довго виконуєте роботу, пов'язану з перенапруженням очей.

З подібними проблемами часто стикаються офісні співробітники, збирачі дрібних деталей, водії, ослаблені діти, у яких нестача поживних речовин в раціоні, курці. "Перешкоди" в очах можуть з'являтися при недосипанні, зневодненні, приймання лікарських препаратів (антидепресантів, заспокійливих, контрацептивів, ліків для корекції серцево-судинних патологій). Нерідко точки перед очима виникають у жінок під час вагітності, зазвичай відбувається це в 1 триместрі.

Як позбутися від плям перед очима

Як уже зазначалося вище, у багатьох випадках лікування не потрібне — чорні, червоні, райдужні плями, які з'являлися в полі зору, зникають самі собою. В інших випадках лікування буде залежати від першопричини.

Жовті плями виникають при мігрені, червоні — при порушеннях кровообігу, зелені — при фізичному виснаженні, непритомних станах. Під час прийому лікар детально розпитає вас про симптоми і при необхідності призначить додаткові обстеження. Часто "перешкоди" в полі зору зникають після корекції основного захворювання.

Навіть якщо точки перед очима не зникають, з часом мозок може навчитися адаптуватися до нових умов, і ви перестанете помічати перешкоди. Але іноді цього не відбувається і потрібне лікування. Для корекції помутнінь в очах може призначатися вітректомія — операція з видалення з ока пошкодженої частини або всього склоподібного тіла, чи корекція за допомогою лазера.

Як уникнути появи плям перед очима

Розвитку деяких очних захворювань запобігти неможливо, але все ж у більшості випадків заходи профілактики можуть бути ефективними. Щоб зберегти здоров'я очей і уникнути появи симптомів, які будуть впливати на якість життя, дотримуйтесь цих рекомендацій:

Регулярно проходьте комплексне обстеження зору

Щоб зберегти здоров'я очей або скорегувати захворювання на ранніх стадіях, проходьте обстеження в офтальмолога кожні два роки. Експерти Американської академії офтальмології відзначають, що особливо важливо проходити обстеження всім людям у віці 40 років, навіть якщо в них ніколи не було проблем із зором, адже це дозволяє уникнути проблем у майбутньому. При наявності факторів ризику — високого кров'яного тиску, діабету, — профілактиці очних захворювань потрібно приділяти особливу увагу.

Слідкуйте за харчуванням

Повноцінний раціон важливий для підтримання здоров'я очей, для профілактики захворювань включайте в раціон продукти багаті омега-3-ненасиченими жирними кислотами і лютеїном, їжте листову зелень, лосось і цитрусові.

Не забувайте пити воду

Як ми вже відзначали, потемніння в очах може траплятися через зневоднення. Не забувайте пити протягом дня — нехай стакан з водою стоїть на вашому робочому столі, а в сумці для фітнесу завжди лежить багаторазова пляшка з напоєм.

Використовуйте захисні окуляри

Якщо ви ведете активний спосіб життя, займаєтеся спортом, не забувайте носити захисні окуляри, щоб уникнути травми очей. Не нехтуйте правилами безпеки під час ремонту, роботи в саду і виконанні деяких домашніх обов'язків.

Відпочивайте

Якщо ви проводите багато часу перед екраном комп'ютера, періодично робіть перерви. Практикуйте правило 20-20, щоб дати очам відпочити під час роботи біля монітора. Кожні 20 хвилин дивіться на предмети, які знаходяться далеко, протягом 20 секунд.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *