Депресії не існує, а ліки роблять з людини овоч: 12 цікавих висновків вчених про нашу психіку

10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я – вже 31 рік поспіль, починаючи з 1992 року. Ціль організаторів заходу – привернути увагу світової спільноти на проблеми психічного здоров’я. Адже за даними лікаря Євгена Комаровського, ще до війни в Європі 100 млн людей з 900 страждали на трводні розлади та депресію.

Серед них 21 млн європейців мають психічні проблеми, пов’язані з вживанням алкоголю, ще 7 млн – це люди з деменцією та хворобою Альцгеймера, 4 млн страждають на шизофренію, ще 4 млн – на біполярний афективний розлад. Лікар запропонував увазі українців найпоширеніші міфи щодо психічного здоров’я.

Міф перший 

Психічні розлади зустрічаються вкрай рідко.

Це не так. В Україні наразі, на думку Комаровського, не лишилось людей, які б не страждали, принаймні на тривожні розлади.

Міф другий

Це не лікується!

“Років 50-100 тому назад так воно й було. Але зараз здатність сучасної медицини просто величезна, і велика кількість людей із патологією психіки реально можуть бути повноцінними членами суспільства. Головне – вчасно проходити курси терапії та мати доступ до сучасних ліків та лікарів!” – наголосив Комаровський. 

Міф третій

Люди з психічними захворюваннями схильні до насилля.

Тільки 3% пацієнтів з патологією психіки схильні до насилля. Натомість 95% людей, що вчиняють злочини – мають абсолютно нормальну психіку, зазначив лікар Комаровський. В той же час, саме люди з вадами психіки на 10% частіше стають жертвами насилля. 

Міф четвертий

Психічні патології – це генетика.

“Насправді, Україна зараз показала, що це не спадковість. Для реалізації психічних захворювань достатньо того, аби не пощастило із сусідами, які просто вирішили, що вас потрібно вбити”, – підкреслив Комаровський, маючи на увазі повномасштабне вторгнення росії в Україну, що триває. 

Важливу роль, крім генетичної спадковості, відіграють фактори:

 • зовнішнього середовища,
 • стосунків в соціумі,
 • загроза смерті, фізичного знищення.

Міф п’ятий

Ліки викликають залежність та роблять з людини “овоч”.

Сучасна фармакологія дозволяє вирішити проблему в проміжках певного часу, а сучасні антидепресанти не викликають жодної залежності. Інша справа, що їх потрібно приймати за схемою, про яку повинен розповісти лікар.

Міф шостий

Психічні захворювання трапляються тільки зі “слабаками”.

Твердий характер та позитивне мислення не врятують від депресії за ряду життєвих випробувань, наголосив лікар Комаровський. 

Міф сьомий

Психічне захворювання – це ознака геніальності. 

Іноді талант співпадає з наявністю психічного розладу у людини. Втім, жодного зв’язку вони не мають. Переважна більшість пацієнтів з психічними розладами геніальними не є, підкреслив медик.

Міф восьмий

Синдром дефіциту уваги та гіперактивність трапляються тільки у дітей. 

Насправді 8% дорослих мають цей діагноз, пояснив Комаровський. 

Міф дев’ятий 

Шизофренія – роздвоєння особистості.

В реалі ж шизофренія має масу варіантів, і тільки при деяких може мати місце роздвоєння особистості. Та так чи інакше все це контролюється сучасною фармакологією.

Міф десятий

Депресія – неодмінний супутник старіння.

Все залежить від країни та рівня життя у ній, резюмує Комаровський. Якщо люди мають змогу старіти достойно на ряду з доступом до якісної медицини – депресія трапляється значно рідше. Однак, фізіологічного механізму зв’язку депресії та процесів старіння – немає. 

Міф одинадцятий

Депресії не існує.

Депресія – це не лінь. Це хвороба, а не поганий настрій. У кожного бувають погані дні, та якщо поганих більше, ніж хороших, зверніться по допомогу до лікаря!

Міф дванадцятий 

Депресія пов’язана з тривалою похмурою зимою.

Відсутність сонячного світла дійсно знижує дофамін,і як наслідок здатен провокувати депресію. Та в цивілізованій країні депресія через довгу зиму – це незнання основ її профілактики. Як мінімум приймате вітамін D.

Також міфами є наступні твердження:

 • люди з психічними вадами геть непрогнозовані,
 • люди з психічними вадами нездатні до будь-якої роботи,
 • люди з психічними вадами нездатні до будь-яких рішень,
 • з людьми з психічними вадами неможливо (завжди небезпечно) спілкуватись,
 • люди з психічними хворобами інтелектуально нерозвинені, 
 • людей з психічними вадами видно по зовнішності,
 • психічні захворювання заразні тощо. 

“Нашою спільною задачею є подолання стигми щодо психічних захворювань. Не думайте, що скажуть сусіди, йдіть до лікаря і не бійтеся, вам неодмінно допоможуть! Цікавтеся проблемою, на те він і день (психічного здоров’я – прим. ред.) – Всесвітній!” – наостанок додав лікар Комаровський.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 • Майбутнє українців: зростання суїцидів, злочинності, насильства – Комаровський
 • Щоб перемогти депресію МОЗ порадило оплатити рахунки. А потім помолитися
 • Вчені виявили прихований вид депресії, адже людина виглядає, як зазвичай – протестуй себе

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *