Котяча пам’ять: чому пухастики завжди знаходять шлях додому

Це сприймається як належне, але на ділі справжнісінький феномен. У котів вражаюче відчуття власного дому. Тварини можуть піти у своїх котячих справах до трьох кілометрів від рідного житла, але завжди безпомилково і точно повернуться додому. Історія знає багато дивовижних прикладів, коли кішки поверталися до своїх господарів через роки, долаючи шлях у десятки і сотні кілометрів. Як же хвостаті запам'ятовують свій дім, на які надздібності покладаються?

Свій власний вбудований навігатор мають не лише коти

Дійсно, це справжнісіньке диво — без GPS-координат, хитромудрої електроніки відшукати дорогу додому. Безумовно, приходять на допомогу традиційні органи чуття — нюх, зір, дотик, смак і слух. Але цього мало. Всі чули про поштових голубів. Ці птахи орієнтуються як по сонцю, так і по магнітних полюсах Землі. Але поштові голуби — не єдиний приклад майстерного орієнтування на місцевості. Помістимо в цей ряд також лосося, щурів і бджіл, інформує Ukr.Media.

Проте коти завжди стояли осібно: їх навігатори виявлялися найшвидшими і точними. Перші дослідження котячого феномена почалися ще в 20-х р.р. минулого століття. Професор Френсіс Херрік, зокрема, провів дуже цікаві експерименти. Вчений брав кішок-мам і відвозив на відстань 3-5 км від своїх кошенят. У переважній більшості випадків мами знаходили своїх діток швидко і без сторонньої допомоги.

Інше показове дослідження провели в 1954 році. Кішок поміщали в лабіринти з безліччю ходів. Завдання — відшукати єдиний вірний вихід. Тварини блискуче впоралися з цим завданням.

Прекрасна пам'ять

Не станемо скидати з рахунків і чудову зорову пам'ять. Коти прекрасно запам'ятовують свій дім (його образ). І в звичайних "нескладних" випадках вони просто знають, куди пішли і якою дорогою треба повернутися. На практиці коти не йдуть від рідного будинку занадто далеко — в середньому, ця відстань становить від 500 метрів до півтора кілометрів, не більше.

У котів розвинена не лише зорова, але і довгострокова пам'ять. Будь-яку мало значущу подію в житті ці тварини запам'ятовують, вона надовго відкладається в пам'яті. Зверніть увагу, як саме гуляють коти — вони в прямому сенсі слова "патрулюють" довколишні місця. Внюхуються, вдивляються, все помічають. Не станемо залазити у високі наукові матерії: не треба бути великим ученим, щоб зрозуміти головне — котам у деталях відомі околиці їхніх рідних будинків. І знання ці набуті досвідченим шляхом — тобто методом проб і помилок, власних досліджень.

Однак, автору справедливо заперечать — а як же ті випадки, коли коти, які раніше ніколи не бували на вулиці, примудряються в разі гострої необхідності знайти дорогу додому? На жаль: сучасна наука поки розводить руками. Скільки-небудь виразного пояснення досі немає, все поки побудовано на гіпотезах і теоріях.

Утім, може статися, що ніякого чарівництва і магії все-таки немає. Ми знаємо, наприклад, що котячий нюх на багато порядків перевершує за своїми можливостями людський. Коти, зокрема, і самі залишають запахові мітки, так і зчитують мітки, залишені іншими тваринами. Є думка, що вусаті друзі чудові слідопити, і вони відшукують дім по якихось запахових мітках. Іноді виручають власні сліди — коти також у змозі їх винюхати і відшукати. Відразу практична порада. Якщо раптом загубиться ваш улюблений кіт, виставите прямо на вулицю його лежанку і (або) лоток із наповнювачем. Потужний нюх допоможе котові швидше знайти дорогу додому.

Магнітна геолокація

І так — останні вісті зі світу науки кажуть, що коти все-таки вміють орієнтуватися по магнітному полю Землі. У хвостатих вихованців виявили залізо у внутрішньому вусі і на деяких ділянках шкіри. Так що скринька відкривається просто: наявність цього мікроелемента у кота виконує ту ж функцію, що і залізо в дзьобі у поштового голуба. Тобто тварини мають у своєму розпорядженні якийсь мікрокомпас, і вони навчилися ним правильно користуватися. Правда, у цій стрункої теорії є свій істотний недолік: коти спочатку повинні знати, в якій точці знаходиться їх. В іншому разі "компас" просто безсилий.

Підбиваємо підсумки

Наука поки повністю не розгадала цей чудовий котячий феномен. Більше того: одні коти вміють користуватися вбудованим навігатором, інші ні. Або просто природа забула покласти його в комплект? На жаль, коти все-таки губляться, і губляться безслідно. Дружня порада: слідкуйте за вихованцями. Гуляйте з ними, утримуючи на повідку або на шлеї. І подумайте про чипування вусатих улюбленців.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *