Як поводитися під час грози, коли ви знаходитесь в приміщенні

Мабуть, найбільш безпечне місце під час грози — саме в будинку, але це не означає, що не потрібно вживати заходів обережності. Сьогодні ми постараємося освіжити пам'ять і побільше дізнатися про те, як поводитися під час грози, коли ви знаходитесь в приміщенні — вдома, в гостях, в офісі, на дачі. Сподіваємося, що знання природи цього небезпечного явища та вміння поводитися під час грози дозволить вам уникнути багатьох неприємностей і додаткових фінансових витрат, інформує Ukr.Media.

Передісторія

Наші предки ставилися до грози дуже серйозно. Існувало безліч забобонів і реальних наукових рекомендацій щодо порятунку від блискавок. Усі вони користувалися в побуті однаковим успіхом і вписувалися в єдиний «антигрозовий» сценарій, який перетворював на час житла городян в якусь подобу божевільного будинку.

Як тільки на небі з'являлися чорні хмари, в міщанських будинках перед іконами запалювали лампади і закурювались пахощі. Ладан «від грому» входив до складу побутової аптечки початку XIX століття, тому що грози з блискавками траплялися тоді досить часто і завдавали городянам чимало бід. Вікна наглухо закривалися, опускалися штори та гардини. Господарі лягали на ліжка і ховалися під ковдрою з головою. Ходити по будинку, шуміти і розмовляти під час грози заборонялося — це могло «притягнути» блискавку.

Схожі прийоми практикувалися і у дворянському середовищі. У великих залах багатих будинків ставилися скляні будиночки, в які на час перебиралася вся сім'я. Домашніх тварин забирали з кімнат в підвал, оскільки їх шерсть могла наелектризуватися і притягувати грозові розряди. Прислуга ж одягалася в шовкові сукні, ходила по всьому будинку, шуміла, кричала, співала, щоб відлякати блискавку і вберегти від загибелі своїх панів.

Перед грозою

Спостереження показують, що блискавка зазвичай вдаряє по висотних об'єктах — баштах, церквах, деревах, стовпах, але не виключена ймовірність, що блискавка може вдарити і в житло людини. У зв'язку з цим вимога про спорудження в приватному будинку громовідводу є обов'язковою: адже якщо блискавка вдарила у дах будинку, то вогонь поширюється так стрімко, що людина, яка заснула може і не помітити небезпеку. Щоб марно не турбуватися про безпеку будинку, бажано також обладнати електророзподільні щити запобіжними блоками від перенапруги.

Під час грози побутова техніка може бути пошкоджена, навіть якщо блискавка не влучила безпосередньо у ваш будинок. Не сподівайтеся на мережевий фільтр — він призначений лише для захисту від невеликих перепадів напруги в мережі, але проти блискавки він безсилий. Всю електроніку необхідно заздалегідь виключити, витягнувши вилку з розетки. Якщо ви почнете відключати прилади під час грози, то є шанс зазнати удару струму. Якщо така можливо є, краще повністю вимкніть електроживлення в будинку (квартирі). Аналогічно потрібно від'єднати телевізійну антену, оскільки при попаданні блискавки в антену може статися пошкодження телевізора.

Підготуйтеся на випадок можливого припинення електропостачання. У тому випадку, якщо синоптики прогнозують наближення можливої грози чи сильного вітру, жителям віддалених регіонів рекомендується вчасно запастися батарейками для радіоприймачів, альтернативними освітлювальними приладами, а також зарядити мобільні телефони, щоб за необхідності мати можливість негайно повідомити про пошкодження електромережі.

Коли почуєте віддалені гуркоти грому, саме час закрити балкон, вікна, кватирки, також по можливості зашторити вікна. Після чого відійдіть від вікон на пристойну відстань. При необхідності можна запалити свічки, щоб не нудьгувати в повній темряві.

Під час грози

Якщо в будівлю потрапить блискавка, то електричний струм зможе пройти по водопроводу, перш ніж піти в землю. Тому тримайтеся подалі від проточної води: не приймайте душ, не мийте тарілки і руки.

Не використовуйте кухонну плиту або інші прилади, приєднані до електричної мережі. Якщо в будинках не обладнані системи запобіжників від перенапруги, під час грози не слід сидіти поблизу розеток, які знаходяться в стінах.

Чи можна телефонувати по мобільному телефону, коли гримить грім? Так, в цьому немає ніякої небезпеки. Мобільні телефони не приваблюють розряди. Будьте уважні тільки з телефонним кабелем. Іноді блискавки потрапляють в телефонні мережі житла, і струм може дістатися до апарату. Вас вдарить струмом, якщо іншою рукою ви доторкнетеся до предмету з хорошою електропровідністю (холодильник, пральна машина тощо)

Багато собак (рідше кішок) не люблять грозу, тому що вона призводить до накопичення статичної електрики в їх шерсті. Деякі тварини також бояться шуму. Вихованці будуть спокійніше себе почувати в невеликому просторі, наприклад, в коморі або перенесенні. Останнє додатково можна накрити покривалом, але дверцята залишити відкритими — якщо тримати тварину під замком, це може підсилити стрес.

Деякі тварини під час грози намагаються залізти у ванну або душову кабіну. Є гіпотеза, що на кахлі або керамічній плитці тварина менше відчуває статичну електрику. Витирання собаки вологими серветками може допомогти зменшити неприємні відчуття, і навіть повернути собаці спокійний сон!

Прояви страху у тварини також залежать і від поведінки господаря. Наприклад, якщо самі господарі нервують під час грози, то і у собаки страх проявляється частіше і сильніше. Якщо господар намагається заспокоїти тварину, то воно інтерпретує його дії як підтвердження того, що насправді, є чого боятися. Якщо рівень занепокоєння вихованця настільки високий, що він громить будинок у пошуках притулку від грози, або передає неспокій іншим тваринам в будинку, заздалегідь попросіть ветеринара виписати заспокійливе.

Після грози

Якщо на приватний будинок обвалилося повалене вітром дерево, яке порушує електропостачання, то у жодному разі не наближайтеся до ушкоджених ліній електропередач або лежачих на землі обірваних проводів ближче, ніж на вісім метрів, оскільки це небезпечно для життя. Проінформуйте про це дітей і замкніть домашніх тварин в безпечному місці на час ремонту. Негайно зв'яжіться з енергетичною компанією і повідомте про проблему.

Пам'ятайте, що в більшості випадків блискавка потрапляє в людей не в самий розпал грози. Згідно з даними національної метеорологічної служби США, блискавка може вдарити з відстані 15 км від того місця, де йде дощ, тому якщо ви чуєте гуркіт грому — значить ви в зоні небезпеки. З будинку буде безпечно виходити через пів години після того, як в останній раз пролунав грім.

Тим, хто страждає алергією на пилок рослин, теж краще не виходити на вулицю перед грозою і протягом трьох годин після неї, так як грозовий стан атмосфери сприяє посиленому викиду і перенесенню пилку.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *