Скромність і сором’язливість: в чому різниця, відмінності чи це одне і теж?

Люди – істоти колективні, і тому у кожного щодня виникає необхідність спілкування з іншими індивідуумами, дуже різними за характером. Хтось з усіма сходиться легко, а інші відчувають сором'язливість і дискомфорт. Різниця між скромністю і сором'язливістю величезна – це дві абсолютно різні риси характеру, інформує Ukr.Media.

Поняття скромності

Скромність – це риса особистості людини, що виражається в небажанні спеціально привертати увагу, демонструвати якісь переваги або знання, які відрізняють її від інших.

Це показник вихованості, самоконтролю і роботи індивіда щодо вдосконалення себе. Скромності чуже вияв марнославства. Вона цінувалася споконвіку у всіх народів. Цій рисі присвячено багато народних прислів'їв.

Скромним є той, у кого немає хвастощів, безцеремонності, нетактовності по відношенню до інших людей. Він не демонструє без потреби свої переваги і особливості. Скромність укладає в собі силу і є позитивною рисою, чеснотою, перевагою.

Поняття сором'язливості

Сором'язливість – своєрідна поведінка, яка відрізняється нерішучістю, напруженістю і незручністю в суспільстві, коли індивід невпевнений у собі або недостатньо адаптований до тих чи інших умов соціуму. Це особливість психіки особистості.

Незручність і сором'язливість у певному контексті використовуються як синоніми.

Сором'язлива людина постійно боїться зробити що-небудь не так, сумнівається в правильності своїх слів і дій, залежна від думки оточуючих. Дослідники вважають, що ця риса спадкова, як колір очей чи розумові здібності.

Негативні наслідки сором'язливості можуть бути такими:

 • труднощі в закладі нових знайомств і друзів;
 • складнощі в незнайомих соціальних ситуаціях;
 • неможливість адекватної поведінки і мислення із-за надмірної тривоги за свої дії;
 • стан постійного стресу, що може призвести до депресії.

Відмінність між скромністю і сором'язливістю

Думка, що скромність і сором'язливість – це одне і те ж, неправильна. Психологи пояснюють відміну сором'язливості і боязкості так: скромність – це усвідомлений вибір, а сором'язливість – комплекс, психологічний затискач.

 • Сором'язлива людина боїться привернути до себе увагу оточуючих, а скромна не хоче залучати її в силу свого рішення.
 • Скромний індивід відноситься до своїх досягнень або успіхів, як до чогось природного, не надаючи їм особливого значення. Він може ними пишатися і говорити про них, щоб поділитися з співрозмовником радістю. Скромні люди впевнені в собі. Сором'язливий індивід свої досягнення вважає негідними, не розповідає про них, щоб не уславитися хвальком, вважаючи результати своїх колег більш значущими.
 • Відрізняється скромність від сором'язливості ставленням до своїх цінностей, у т. ч. і матеріальних. Скромна людина самодостатня. Сором'язливий вважає себе негідним та не наважиться попросити надбавки до зарплати.
 • Скромний не говоритиме, що йому хтось заважає досягти великих успіхів, він вміє аргументувати свою думку в потрібний час і при відповідних обставинах. При влаштуванні на роботу він впевнено розповість про свої уміння і навички. А людина, невпевнена в собі, навіть якщо він хороший професіонал, не зможе адекватно піднести свої переваги і отримати відповідну посаду.
 • Головною відмінністю між скромністю і сором'язливістю є те, що страх відмови або критики геть пригнічує прояв ініціативи або активності у сором'язливих людей. Вони вважають достатнім те, що їм дають, не сподіваючись навіть отримати краще. Це люди з заниженою самооцінкою.
 • Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *