Палеонтологи пояснили, чому пташині яйця мають різне забарвлення

Людям, які звикли бачити яйця одних тільки курей, важко навіть уявити, наскільки різноманітною буває їх забарвлення в інших птахів – від шоколадно-коричневого до смарагдово-зеленого, від цегляно-червоного до яскраво-блакитного. І з'явилася ця різноманітність задовго до самих птахів – з єдиної мутації, що з'явилася у динозаврів десятки мільйонів років тому. У статті, опублікованій в журналі Nature, вчені розкривають деталі цієї важливої події, інформує UkrMedia.

Насправді, яйця відкладає безліч тварин, але різне забарвлення їх буває тільки у птахів. Тому до цих пір вважалося, що ця адаптація з'явилася у представників саме цієї групи. З іншого боку, останні знахідки вказують на те, що вже динозаври могли нести яйця різних кольорів. Зокрема, Жасмину Wieman (Jasmina Wiemann) і її колеги виявили в скам'янілих яйцях овірапторів віком 70 мільйонів років білівердин – пігмент, що надає їм синьо-зелене забарвлення. Згодом був знайдений і червоно-коричневий протопорфірін: саме поєднання цих двох ключових пігментів створює всі варіанти забарвлення яєць у птахів.

У новій роботі тієї ж команди дослідників охоплений куди більш обширніший матеріал: 19 видів динозаврів, а також сучасних рептилій і птахів. Білівердин вдалося знайти в залишках шкаралупи яєць ще семи різних динозаврів. Всі вони належать до групи Eumaniraptora, куди відносять і сучасних птахів. Спроби виявити сліди забарвлення у яєць динозаврів інших груп виявилися безуспішними: всі вони, мабуть, були просто білими. Вчені вважають, що це вказує на появу забарвлення саме в межах групи Eumaniraptora на ранніх етапах її еволюційного розвитку, коли поділу на підгрупи ще не відбулося.

Скоріше всього, це була одинична подія, ще невизначена мутація, що викликала накопичення білівердину в шкаралупі і зробила яйця для початку синьо-зеленими. З іншого боку, причини закріплення цієї мутації назвати поки що важко. Можливо, яскраве забарвлення полегшувало пошук яєць в густій траві або допомагало відрізнити їх від яєць, підкинутих "гніздовими паразитами" зразок сучасної зозулі.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *