Що таке фітбол, історія винайдення, як обрати та користь, яку можна від нього отримати

Експерти радять використовувати цей снаряд всім, хто займаються аеробікою і фітнесом в гімнастичному залі і вдома, інформує Ukr.Media.

Це відмінний спосіб поліпшити координацію, дати м'язам рівномірне навантаження, прибрати зайвий жир з проблемних зон, зробити тіло струнким, а живіт плоским.

Розглянемо, які бувають види гімнастичних м'ячів, як обрати фітбол і які вправи з ним найефективніші.

Що таке фітбол — загальна інформація

Фітбол — міцний і пружний гумовий м'яч великого розміру для занять фітнесом і аеробікою в залі і вдома. Ще одна назва цього гімнастичного предмета — швейцарський м'яч. Правильний вибір фітболу визначає ефективність подальших тренувань. М'яч повинен відповідати зросту, вазі спортсмена і цілям тренувань.

Користь регулярних вправ з великим м'ячем для фітнесу багатогранна:

 • Навантаження на усі групи м'язів;
 • Розвиток спритності, гнучкості та координації;
 • Виправлення неправильної постави;
 • Профілактика і терапія початкових стадій дегенеративних і дистрофічних патологій суглобів і хребта;
 • Ефективне спалювання калорій;
 • Стрункість фігури без використання складних тренажерів.

Кругла форма даного гімнастичного снаряда дозволяє робити вправи з великою амплітудою, а нестійкість м'яча підтримує м'язи у постійному тонусі. Крім того, фітбол коштує набагато дешевше, ніж, наприклад, велотренажер, степпер або бігова доріжка, при цьому не поступається даними пристроїв в ефективності. Придбати м'яч для домашніх вправ можуть навіть студенти і пенсіонери. М'яч широко використовується для зміцнення тазових м'язів у вагітних жінок.

Особливість аеробіки з фітболом у відсутності надмірного навантаження на нижні кінцівки. Це дозволяє займатися фітнесом літнім людям і тим, хто має проблеми з суглобами. Робити вправи зі швейцарським м'ячем можуть навіть люди з варикозною хворобою вен і надмірною вагою. В останньому випадку слід, звичайно, контролювати навантаження на м'яч і обирати найміцнішу модель.

Вправи з фітболом несуть комплексну користь: зміцнюється прес, зникає жир з живота і інших частин тіла, зменшуються прояви целюліту на стегнах і сідницях, в роботу включаються ті групи м'язів, які зазвичай не задіяні. Швейцарський м'яч цінують за універсальність, доступність і безпеку.

Історія створення

Історія фітболу починається з середини минулого століття. У 1960 році м'яч застосовувався фізіотерапевтом з Швейцарії Сюзан Кляйн-Фогельбах. Спочатку тренажер використовувався виключно в якості терапевтичного засобу для реабілітації пацієнтів, що мали травми хребта. Потім його почали застосовувати для лікування хворих з діагнозом «церебральний параліч».

Пізніше медики дійшли висновку, що швейцарський м'яч можна застосовувати не лише для лікування, але і для профілактики. Регулярні заняття сприяли зміцненню м'язово-зв'язкового апарату, сприяли стабілізації ваги. У 90-х роках XX століття швейцарський м'яч стали широко використовувати в гімнастичних залах як засіб для схуднення і корекції фігури. Так аеробіка з фітболом стала популярним напрямком фітнесу.

Різновиди

Існує кілька різновидів швейцарських м'ячів:

 • Фітбол з ніжками — ручками для утримання рівноваги. Такі моделі особливо люблять діти: ручки дозволяють скакати на м'ячі, утримуючи рівновагу. Модель з ріжками або дужками підійде для недосвідчених користувачів;
 • Фітбол з шипами, крім звичайних властивостей, має додаткові якості масажера. Така модель особливо ефективна для боротьби з целюлітом;
 • Гладкий фітбол підходить всім, але найчастіше використовується для занять з вагітними жінками. Такі м'ячі можна застосовувати як для релаксації, так і для інтенсивного тренінгу;
 • Спеціальні дитячі фітболи зазвичай відповідним чином декоровані і мають невеликі розміри.

Існують також овальні м'ячі і моделі у вигляді пончика. Ціни на м'яч залежать від габаритів, конструктивних особливостей, бренду, комплектації.

Обираємо правильно м'яч

Де придбати якісний і міцний гімнастичний м'яч? Придбати цей виріб можна в звичайному магазині спортивних товарів. Хороший продавець-консультант, безумовно, допоможе правильно обрати фітбол, підібравши за всіма параметрами різновид, який підійде саме вам, але визначити критерії вибору краще заздалегідь. Також, можна купити фітбол в інтернет-магазині, попередньо самостійно вивчивши всі особливості і характеристики різних моделей.

Переконатися, що модель підходить ідеально, можна наступним способом: у позиції сидячи верхи на м'ячі кути між тулубом і стегном, а також між стопою і гомілкою повинні складати приблизно 90 градусів. Недосвідченим спортсменам фахівці радять обирати м'яч трохи менше норми: у разі падіння зменшується ймовірність серйозних травм.

Основні характеристики якісного виробу:

 • Пружність: при натисканні на кулю долоня повинна пружинити;
 • Міцність;
 • Ідеальна поверхня — шви на якісних м'ячах абсолютно непомітні;
 • Антистатичні властивості;
 • Бездоганно втиснутий в поверхню ніпель.

Сучасні моделі оснащені системою безпеки «анти-розрив»: при випадковому проколі або порізі такий м'яч не вибухне і не травмує спортсмена, а повільно здується. Купуючи імпортний фітбол, дивіться в розділі технічних параметрів позначення ABS (Anti-Burst System) — це і означає наявність анти-розривної системи.

Яку вагу витримає фітбол при вертикальному навантаженні, зазвичай зазначено в технічних характеристиках моделі. Однак сучасні м'ячі від добросовісних виробників досить міцні і витримують вагу до 200-300 кг.

М'яч можна використовувати не лише для фітнес-тренінгу: це чудовий засіб для релаксації і профілактики остеохондрозу.

Можна використовувати кулю замість крісла — сидіти за комп'ютером або перед телевізором.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *