Вчені дізналися, яким чином фізичні вправи здатні впливати на організм і знімати стрес

Команда дослідників з'ясувала, як переживають сильний стрес миші, яким дозволяють бігати в колесі. Після фізичних вправ вони стають спокійнішими внаслідок підвищення вмісту білка, відповідального за зняття стресу, інформує Ukr.Media.

Щоб зробити методи лікування психічних розладів, пов'язаних зі стресом, ефективнішими, вченим важливо розуміти, як організм бореться з ним. Відомо, що фізична активність пригнічує стрес і підсилює стійкість до стресів, проте нейробіологічні механізми, які викликають такий ефект, досі не ясні. Група дослідників з Медичної школи Університету Еморі припустила, що боротися зі стресом допоможе нейропептид галанін, який виробляє організм деяких тварин і людини під час фізичної активності.

Вчені перевірили, як біг знижує стрес у мишей. Експерименти тривали три тижні. Гризунів поділили на дві групи (у одній був доступ до колеса, друга ж просто сиділа в клітках) і раз за разом викликали в них стрес. Стан тварин вимірювали двічі: після стресової події і через 24 години.

З'ясувалося, що миші, у яких була можливість бігати в колесі, були набагато спокійніші, ніж гризуни з другої групи. Під час фізичних вправ їх мозок починав активно виробляти нейропептид галанін, який впливає на настрій, бореться з тривожністю і психічними розладами, пов'язаними зі стресом. Підвищений рівень галаніну вчені виявили в блакитній плямі — області мозку, яка бере участь в реакції організму на стрес. В критичний момент вироблення нейропептиду в ній падає, що знижує стійкість до стресів і змушує реагувати на негативні події сильніше.

Крім того, на третьому тижні миші, які багато займалися, стали більш стресостійкими. Кількість часу, яку вони проводили на тренуваннях на третьому тижні, корелювала з кількістю галаніну в блакитній плямі. Це дозволило довести, що спорт не лише бореться зі стресом, але і підвищує стійкість до нього в майбутньому. Вчені додали, що підвищений рівень галаніну не змінив інших аспектів поведінки тварини. Як припускають автори роботи, він може активно накопичуватися тільки під час сильного стресу.

Це не перше дослідження, зосереджене на ролі фізичних вправ і галаніну в боротьбі зі стресом. Однак всі попередні досліди проводили на щурах, тому вченим не було відомо, чи проявляється зв'язок нейропептиду і тренувань тільки в одного роду гризунів. Поточне дослідження показує, що він характерний для різних тварин. І автори впевнені, що в майбутньому схожий механізм зможуть виявити і у людини.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *