5 звичок, які найчастіше відрізняють дурних людей від розумних

"Проблема цього світу в тому, що дурні занадто впевнені в собі, а розумні люди сповнені сумнівів", — Бертран Рассел.

Ми звикли вважати, що кожна людина розумна по-своєму. І, звичайно ж, всі ми поголовно вважаємо себе розумними, так як важко сказати, наскільки ми такі насправді, не будучи в цьому суб'єктивними. Адже, як-не-як, всі ми виглядаємо розумними у власній голові — незалежно від того, як йдуть справи насправді, інформує Ukr.Media.

І ми, безумовно, згодні з тим фактом, що інтелект робить дуже сильний вплив на всі сфери життя людини, будь то кар'єра, стосунки, дружба, сімейні питання, фінансова безпека і так далі — у всьому цьому яскравий і логічний розум може виявитися неабиякою підмогою.

З іншого боку, люди, яким бракує інтелекту, куди більш схильні до певних звичок негативного характеру, які з ходу видають їх недолік, і в певних ситуаціях неабияк псують життя.

Нижче ви знайдете 5 поганих звичок, які найчастіше відрізняють дурних людей від розумних.

Тільки дурні люди вважають, що мають рацію у що б то не стало

Коли справа стосується вміння справлятися з конфліктами, розумні люди здатні проявити емпатію щодо своїх опонентів, і поглянути на ситуацію з їхньої точки зору. Вони завжди готові вислухати аргументи іншої людини, і можуть змінити свою думку, якщо їх переконати в її помилковості.

А ось дурні люди… дурні люди здатні затягувати будь-яку суперечку до нескінченності, і ніколи не відмовляються від своєї думки, навіть якщо опонент в безлічі призводить дохідливі і підкріплені фактами докази його неспроможності. Крім того, дурні люди в більшості випадків просто нездатні зрозуміти, коли опонент в суперечці є розумною людиною і краще розбирається в питанні.

У психології це називається ефектом Даннінга-Крюгера, і він описує ситуацію, коли некомпетентні і дурні люди переоцінюють свій інтелект і здібності, при цьому недооцінюючи інтелект і здібності оточуючих людей. Цей термін був визначений в 1999 році психологами Девідом Даннінгом і Джастіном Крюгером. У результатах одного зі своїх досліджень вони дійшли висновку, що невігластво куди частіше призводить до впевненості в собі, ніж знання.

Ось як говорить про це сам Даннінг:

"Якщо ви некомпетентні, ви просто нездатні зрозуміти всю глибину своєї некомпетентності, так як у вас відсутні знання, що дозволили б вам це зробити".

Або, іншими словами, дурень не може зрозуміти, що він дурень-тому, що він дурень.

Однак це зовсім не означає, що розумні люди автоматично припускають, що всі інші люди мають рацію, а вони ні. У будь-якій суперечці або дискусії розумні люди ретельно аналізують аргументи протилежної сторони, і вже тоді вирішують, що в цій ситуації правильно, а що ні.

Дурні люди звинувачують оточуючих у власних помилках

Розумна, чесна і компетентна людина ніколи не намагатиметься перекладати свою провину на когось ще. В розумних людей багато в чому відповідає якраз сильне почуття відповідальності за свої вчинки, а також вміння вчитися на своїх помилках і виправляти їх наслідки.

А ось дурні люди — вони, зазвичай, нездатні брати відповідальність за власні помилки. Замість того, щоб визнати, що вони зробили помилку, і почати працювати над її виправленням, вони намагаються виставити себе стороною, яка постраждала від зовнішніх обставин, і переконати інших в тому, що їх потрібно не лаяти, а шкодувати. А якщо є можливість, вони і зовсім намагаються перекласти відповідальність за те, що трапилося на когось ще.

"Перекладати відповідальність за свої вчинки на інших людей — це дуже, дуже погана ідея. Будьте відповідальними за свої справи. Якщо в тому, що щось пішло не так, є частка і вашої провини (якою б ця частка не була маленькою), визнайте це. Тому що в той самий момент, коли ви почнете тикати пальцями в інших людей, стверджуючи, що у всьому винні вони, і тільки вони, навколишні почнуть сприймати вас в якості людини, якій не можна довіряти, і з якою не можна мати ніяких важливих справ", — пише Тревіс Бредберрі, автор бестселера "Емоційний інтелект 2.0".

Більш того, результати неврологічного дослідження, проведеного Джейсоном Мозером, вказують на те, що мозок розумних людей інакше реагує на помилки. Іншими словами, розумні люди більш схильні приймати свої помилки і вчитися на них всьому, чому тільки можна, ніж дурні.

Дурні люди ігнорують почуття і потреби інших людей

Розумні люди за своєю природою є сильними емпатами. Почуття і думки інших людей не здаються їм незначними і незрозумілими, і тому вони не відкидають їх з ходу. Саме ця якість допомагає розумним людям сприймати різні точки зору і дивитися на ситуацію чужими очима.

Рассел Джеймс, професор Технічного Університету Техасу, провів дослідження, в якому брало участь понад 1000 добровольців, і прийшов до висновку, що розумні люди куди більш альтруїстичні. Вони з куди більшою ймовірністю можуть дати щось іншим людям, не чекаючи нічого натомість, ніж люди, які не відрізняються високим інтелектом. Вся річ у тім, що розумні люди дійсно володіють більш повним розумінням потреб і емоцій оточуючих людей, і більш схильні допомагати їм.

А ось дурні люди, навпаки, нездатні уявити, що чиясь думка або погляд на світ можуть бути зовсім не такими, як в них. Більш того, концепція того, що можна просто жертвувати своїм часом, грошима і зусиллями заради інших людей, не чекаючи нічого натомість, їм абсолютно чужа.

Втім, давайте будемо чесні самі з собою: час від часу всі ми хоч трохи, але буваємо егоїстами. Однак ми, зазвичай, намагаємося дотримуватися балансу, намагаючись одночасно не забувати про власні інтереси, і брати до уваги почуття, емоції і потреби оточуючих.

Зазвичай, дурні люди більш агресивні в конфліктах

Всі ми люди, і всі ми час від часу можемо розлютитися. Часом гнів і злість долають навіть дуже розумних людей. Але різниця в тому, що розумні люди навчилися контролювати свої емоції і приймати їх — причому навіть негативні. Вони ні за що не дозволять негативним думкам управляти їх вчинками, тому що знають, що після неодноразово про це пошкодують.

А ось менш розумні і відверто дурні люди, зляться і стають агресивними кожен раз, коли все йде не так, як їм того хочеться. Вони намагаються перехопити контроль з ситуацією за допомогою гніву і агресії при найменшому натяку на те, що він вислизає в них з рук.

Вчені з Мічиганського університету дійшли висновку, що агресивна поведінка безпосередньо корелює з низьким інтелектом.

"Зібрана статистика доводить, що низький інтелект сприяє засвоєнню агресивних реакцій на зовнішні подразники в більш ранньому віці, що, своєю чергою, ще більше загальмовує розвиток інтелекту", — написали вони в одній зі статей, опублікованих в науковій періодиці.

Дурні люди вважають себе кращими за всіх інших

Розумні люди не бояться суперництва і конкуренції. Вони намагаються допомагати оточуючим, і надихати їх на те, щоб ті ставали кращими і розумнішими. Розумні люди мають високу самооцінку, і безкорисливо діляться з іншими своїми знаннями. Вони і так знають, хто вони і чого домоглися.

А ось дурні люди… їм дуже важливо якщо не бути, то хоча б виглядати краще за всіх інших. Заради цього вони готові на все, навіть на те, щоб маніпулювати іншими людьми і розпускати про них мерзенні чутки. Вони міряють всіх оточуючих виключно власною міркою і щиро переконані, що кращі за всіх інших.

Результати одного з наукових досліджень, проведених нещодавно в Канаді, показали, що люди з низьким коефіцієнтом розумового розвитку більш схильні до гомофобії, расизму та інших упереджень.

Більш того, багато біологів поділяють думку про те, що вміння співпрацювати один з одним і розуміти один одного є життєво важливим для розвитку людства в цілому. І зовсім не випадково люди, які вміють працювати в команді, відрізняються високим інтелектом.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *