Допомога тим, чиї близькі зараз на фронті – інструкція МОЗ

Близькі тих, хто тримає українську лінію оборони на передовій, переживають кожен день війни, як особливий. Адже кожен такий день сповнений тривогою і очікуванням дзвінка.

Втім, не варто забувати, що саме близькі захисників здебільшого є їхньою емоційною опорою. Тож, саме їм, як нікому, важливо тримати емоційний баланс, аби спілкування не перетворилось на суцільну взаємну муку. 

Як впоратися з часто негативними за таких осбтавин емоціями, розповіли у МОЗ. Там порадили діяти, аби не втрачати контроль. 

 Не бійтесь спитати 

Тривога виникає від неможливості впливати на те, що відбувається з близькою вам людиною, яка знаходиться далеко. Спробуйте контролювати те, що можете:

 • зберіть все, що можливо для відносного комфорту партнера(ки),
 • дізнайтесь номер частини, ім’я та контакти побратимів, командування;
 • домовтесь про дії, якщо раптом зв’язок обірвався.

“Зважайте, що зв’язку може не бути технічно або людина може загубити телефон під час виконання завдання, і тому важливо не піддаватись паніці щоразу, як абонент “поза зоною досяжності”, – йдеться в повідомленні психологів.

 Тримайте контроль вдома 

Не відмовляйтеся від виконання хатніх обов’язків. Продовжуйте виконувати щоденні справи, без почуття провини, адже ваші близькі, повернувшись, вам будуть тільки вдячні за втриманий міцний тил:

 • ходіть до магазину,
 • періть білизну,
 • прибирайте вдома,
 • готуйте страви,
 • зустрічайтесь із родичами,
 • працюйте, висипайтесь,
 • доглядайте за дітьми та тваринами,
 • гуляйте парком, читайте,
 • тренуйтесь, бігайте,
 • волонтерте, врешті решт. 

Будь-які рутинні фізичні вправи та заняття повертають владу і контроль над тілом та можуть допомогти пережити стрес. Вони допомагають вийти зі стану ступору й переключитись. Головне – регулярність, це має бути система.

Продовжуйте жити!

Продовжуйте жити!

“Не відкладайте своє життя – зосередьтесь на цьому. Будуйте свій світ, поки ваша близька людина захищає країну”, – наполягають психологи.

Будуйте плани

Будувати спільні плани – дуже допомагає вийти із ступора та не циклитись на думці про єдине – вони там, ми тут. Щоб відволіктись – треба почати діяти. Тобто, буквально втілювати запланове у життя. Наприклад, почати робити давно запланований ремонт чи перебрати старі речі та таким чином “оновити” життя на позитив.

Ніхто не знає, як довго триватиме війна, але людині потрібна мета. Складайте плани на день, тиждень, місяць. Умова одна – вони мають бути реальними і виконуватись вами вже від моменту їхнього створення.

Краще плануйте на короткі дистанції. Адже в обставинах, що надшвидко змінюються, планувати на довгі дистанції може бути складно. А розчарування від невиконаних справ може посилити сум та тривожність.

Майте арсенал антитривожних вправ 

Під час війни усе довкола може викликати тривогу, що здатна переростати в панічні атаки чи тривожний розлад. Майте під рукою вправи, що допоможуть вам заземлитись та відчути себе спокійніше.

Наприклад, чудові картки для техніки дихання, що заспокоює, можна скачати ТУТ. За допомогою дихальних практик можна заспокоїтися, взяти під контроль тривогу та прояви стресу. Ви можете завантажити картки для дихальних вправ авторства психологині Світлани Ройз на телефон. 

Картка для дихання.

Картка для дихання.

Вправа “Безпечне місце”

 • Заплющіть очі та детально уявіть собі безпечне місце, де вам буде комфортно і затишно.
 • Спробуйте почути звуки, запахи тощо.

Ця вправа на уяву дозволяє відволіктися від того, що відбувається зараз.

Однак її можна виконувати тільки тоді, коли ви перебуваєте у відносній безпеці, адже вам необхідно буде заплющити очі та максимально відсторонитися від усього, що відбувається навколо вас. 

“В усіх інших випадках дбайте про власну безпеку. Завжди напоготові має бути наплічник безпеки, ви маєте продумати шляхи евакуації, якщо така знадобиться!” – додали в МОЗ.

Не соромтесь ділитись емоціями 

Просіть про підтримку близьких та друзів.

Звертайтесь до психологів, шукайте людей, які знаходяться в такій самій ситуації, гуртуйтесь з однодумцями.

Ви також можете знайти контакти безоплатної психологічної допомоги на сайті програми ментального здоров’я “Ти як?”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 • Статус дитини війни: куди звертатись та які документи потрібні, щоб отримати державні виплати
 • Євросоюз продовжить тимчасовий захист українців: на який термін
 • Щоб зняти стрес і полюбити оточуючих, вечеряйте як іспанці
 • Жодного разу не засцяв, хоча і було страшно. Зірка Ліги Сміху про ситуацію на передовій

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *