Кілька міфів про зв’язок між гормонами і зайвою вагою, які варто спростувати

У гонитві за схудненням багато хто починає пильно стежити за станом гормонів, але нерідко стають жертвами в корені невірних тверджень про їх взаємозв'язок, інформує Ukr.Media.

Гормони необхідні для повноцінного функціонування нашого організму. Вони допомагають регулювати метаболізм, імунну та репродуктивну системи, настрій, апетит. Гормональний дисбаланс може сприяти виникненню проблем зі здоров'ям: тривоги, втоми, депресії, ожиріння. При цьому навколо взаємозв'язку зайвої ваги і гормонів існує багато міфів, які небезпечні перш за все тим, що формують неправильне уявлення про гормональне здоров'я.

Міф №1: гормональні порушення — найчастіша причина ожиріння

Якщо звернутися до статистики, то стане ясно, що основна причина ожиріння — енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму. У 95% випадків люди набирають вагу через неправильне харчування і низьку фізичну активність і тільки 5% через захворювання ендокринної системи.

Міф № 2: аутоімунний тиреоїдит часто проявляється зайвою вагою

При аутоімунному тиреоїдиті знижується функція щитоподібної залози: клітини імунної системи сприймають тканину органу як чужорідну і починають боротьбу проти неї. Внаслідок цього в організмі знижується концентрація тиреоїдних гормонів, які відповідають за неспання, психічну енергію. Вони також контролюють обмін речовин, посилюють ліполіз і гальмують утворення і відкладення жиру.

Аутоімунний тиреоїдит може стати причиною набору ваги. Однак надбавка у вазі трапляється далеко не завжди, найчастіше — це 3-5 кг, і то за рахунок набряклості тканин. До того ж, хвороба зустрічається у 3-4% населення Землі, а ожирінням тою чи іншою мірою страждає близько 30%.

Міф № 3: інсулінорезистентність — причина ожиріння

В інтернеті можна зустріти велику кількість порад "фахівців з харчування", які називають інсулінорезистентність причиною ожиріння і рекомендують лікувати її тонною БАДів. Але правда полягає в тому, що зайва вага провокує інсулінорезистентність, а не навпаки. В цей час велика кількість наукових досліджень підтверджує взаємозв'язок між ожирінням і формуванням інсулінорезистентності. При збільшенні маси тіла на 35-40% від норми чутливість тканин до інсуліну знижується на 40%.

Як це працює? Інсулін регулює рівень цукру в крові і енергетичний баланс. Він виділяється підшлунковою залозою під час приймання їжі. У цей момент клітини мозку зчитують сигнал, забирають поживні речовини і насичуються ними. При інсулінорезистентності знижується чутливість клітин до інсуліну, і вони не відразу реагують на сигнали. В результаті рівень цукру зростає, а відчуття голоду посилюється.

Міф № 4: підвищення пролактину неминуче призводить до ожиріння

Пролактин регулює утворення молока в період годування груддю. Гормон утворюється в гіпофізі і збуджує апетит жінки що годуює. Таким чином, вона вживає більше калорій — для себе і дитини.

Дійсно, підвищений пролактин може викликати збільшення у вазі. Але потрібно розуміти, що висока концентрація цього гормону в крові — симптом серйозних проблем зі здоров'ям. Наприклад, патології головного мозку, новоутворення гіпофіза, ниркова і печінкова недостатність. Також пролактин може підвищуватися при стресі і провокувати набряклість.

Висновок простий: гормони дійсно можуть впливати на вагу, але все ж основна причина ожиріння — це профіцит калорій.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *