Ідемо до лікаря! Якого?

Дізнайся, в яких випадках журнал «Мама и Я» рекомендує відвідати педіатра, а в яких випадках слід звернутися до вузьких фахівців.

Педіатр

Педіатр відвідує немовля вдома кілька разів – у перший день після виписки, потім на 10-й і 21-й день. Крім лікаря, до маляти приходить патронажна медсестра з дитячої поліклініки. Коли дитині виповнюється місяць, батьки відправляються з нею до дитячої поліклініки, де підбивають перші підсумки – лікар вимірює зріст, вагу, окружність голови, грудей. Ці дані є показниками фізичного розвитку.

Невропатолог

Перший огляд – у місяць. Невропатолог оцінює реакцію маляти на світло, звук, рухову й психоемоційну активність немовляти, його зовнішній вигляд. Насамперед невропатолог при огляді місячної дитини зверне увагу на форму та розмір черепа, вираз обличчя, позу, вид шкірних покривів.

Форма та розмір черепа немовляти. У момент пологів при проходженні дитини через родові шляхи череп деформується, оскільки відбувається накладення його кісток одна на одну. Якщо пологи відбувались плавно – зміна форми черепа швидко мине. Унаслідок стрімких пологів, при різкому проходженні дитини по родових шляхах, можуть розвиватися припухлості м’яких тканин голови та кефалогематоми (крововилив під надкісницю). Вони зникають повільно, і цей процес потребує спостереження фахівців (невролог, хірург).

Тім’ячка. Переднє, велике тім’ячко розташоване між лобовими та тім’яними кістками. При народженні воно має розміри до 3,5 см, потім поступово до 6-ти місяців зменшується, і в 9-16 місяців закривається. Заднє, мале тім’ячко, розташоване між тім’яними та потиличними кістками. Воно має невеликі розміри та закривається до 3-х місяців. Пізніше закриття тім’ячок може свідчити про підвищення внутрішньочерепного тиску.

Але завжди слід мати на увазі, що навіть при нормальному розвитку дитини можуть бути фізіологічні відхилення від середніх величин, які часто пов’язані з конституціональними особливостями або впливом навколишнього середовища.

Ти можеш самостійно контролювати приріст окружності голови дитини, що є одним з основних показників норми й патології. Сантиметрову стрічку при вимірі розташовуй по найбільш виступаючих точках черепа (лобові й потиличні бугри). Проводячи ці нескладні виміри, ти допоможеш лікареві скласти об’єктивну картину розвитку дитини. Та й сама можеш бути спокійною, запобігши розвитку серйозних захворювань.

Ортопед

Перший ортопедичний огляд дитини здійснюється здебільшого в 3 місяці – до цього моменту ортопеду зазвичай важко зробити якісь висновки про його розвиток. На що звертає увагу лікар та які симптоми повинні насторожити батьків?

Голова й шия. Уважно оглянь голову маляти, зверни увагу на її форму – вона повинна бути симетричною. Важлива не лише форма, але й положення голови. Повертає її маля чи норовить весь час дивитися в одну сторону?

Хребет і грудна клітка. Поклади маля на живіт із зігнутими в колінах ніжками («у позу жаби») та переконайся, що хребет розташовується по середній лінії. Іноді при огляді в цьому положенні в дитини виявляється відхилення осі хребта назад – так званий кіфоз поперекового відділу хребта; він здебільшого зустрічається в дітей, які народилися доволі великими, це швидко минає.

Із 3-4 місяців дитина починає самостійно перевертатися, і відтоді мама повинна стежити, чи з однаковою частотою маля перевертається в ліву та праву сторони. Перевага однієї сторони може свідчити про залишкові явища м’язової дистонії (різний тонус м’язів справа та зліва). Можливо, в цей період треба провести курс масажу, запросити фахівця із плавання немовлят, це допоможе позбутися небажаної асиметрії тонусу м’язів.

Тазостегнові суглоби та ноги
. Якщо ти бачиш, що відведення стегон з однієї сторони обмежене більше, на це необхідно звернути увагу лікаря. Лікар повинен переконатися, що тазостегнові суглоби сформовані правильно і функція їх не порушена. Зверніть увагу на положення стопи. Якщо ти побачила, що стопа трохи повернена усередину або назовні, необхідно якомога швидше почати масаж стоп. Спеціальний курс усуне неправильне положення стопи вже на першому місяці життя дитини.

Окуліст

Перше, що можуть зробити батьки, це перевірити реакцію на світло. Піднести дитину до вікна та подивитися, чи звужуються у неї зіниці. Для лікарів є ще безліч інших, непрямих ознак, але така перевірка зору доступна кожному.

За перший рік окуліст повинен оглянути дитину тричі. Перший візит добре зробити протягом першого місяця життя. Під час цього огляду можуть виявитися різні дефекти, деякі з яких усунути доволі легко.

Наприклад, якщо в маляти постійно сльозяться одне або обидва ока, це може означати недорозвинення сльозовивідних шляхів. Найчастіше з цим можна впоратися за допомогою спеціального масажу. Бувають і більш серйозні патології, які піддаються лікуванню, якщо їх виявити дуже рано. Крім цього, багатьом батькам здається, що оченята їхніх дітей трохи косять. Визначити, чи це косоокість, повинен лікар. Косоокість може бути ознакою різних станів. Якщо вона спричинена родовою травмою, виправити її можна за допомогою гімнастики та фізіотерапевтичних процедур.

Отоларинголог

Перший візит повинен відбутися не пізніше, ніж у тримісячному віці. Однак ще до відвідування фахівця тебе може стурбувати, що малюк не повертає голову до джерела звуку, не здригається при несподіваних різких звуках.

Слух, як відомо, прямо пов’язаний із мовним розвитком. Хоча до 6-місячного віку голос глухих дітей нічим не відрізняється від дітей здорових: і ті, й інші белькочуть, видають гортанні звуки, підсилюють голос із появою батьків. Однак надалі, за відсутності в маляти звуконаслідування, відтворення окремих складів, мелодики мови дорослих тощо, батькам слід виявити занепокоєння.

Педіатр може спрямувати до отоларинголога, якщо є якісь фактори, що призводять до розвитку порушень слуху (гемолітична хвороба немовлят; перенесені матір’ю в 1-му триместрі вагітності важкі інфекційні захворювання; ускладнення при пологах; обвиття пуповиною; асфіксія немовлят), або малюк часто хворіє на інфекції дихальних шляхів і отит.

Алерголог

У випадку, коли мама дитини алергік, із візитом до цього фахівця зволікати не варто. У перший рік життя алергія «дебютує» атопічним дерматитом. Починається він, як правило, з харчової сенсибілізації – підвищеної чутливості до будь-яких компонентів їжі: кожна з’їдена мамою часточка шоколадки або соковитий апельсин можуть обернутися висипанням на личку її новонародженого маляти.

Коли ж маля на штучному харчуванні, дуже важливо підібрати повноцінну адаптовану суміш і не заміняти її коров’ячим молоком.

Багато педіатрів вважають білок коров’ячого молока найбільшим алергеном для дітей першого року життя. У два роки та пізніше розвивається побутова сенсибілізація: у цей період найнебезпечніші такі алергени, як пил, цвілеві грибки, пиловий кліщ, що гніздиться в пухових подушках і ковдрах, шерсть свійських тварин і пилок квітучих рослин, що може спровокувати виникнення алергійного риніту та бронхіальної астми. Тому дуже важливо ще в ранньому дитинстві не проґавити захворювання.

Стоматолог

Турбота про дитячі зубки повинна починатися не з моменту прорізування зубів, а значно раніше – ще в період планування вагітності та під час внутрішньоутробного розвитку дитини, коли у плода лише починають формуватися зачатки щелеп і всього лицьового скелета загалом.

Коли ж стоматолог вперше повинен оглянути дитину? 1-3 роки – вважається оптимальним віком. Дитячий стоматолог повинен перетворити прийом на приємний, навіть веселий, новий життєвий досвід. Адже від цього залежить ставлення людини до лікування зубів на все життя.

Поясни малолітньому пацієнтові доступною йому мовою, які маніпуляції здійснюватиме лікар. Бормашинка не повинна бути для нього сюрпризом. Пограйте вдома у зубного лікаря. Порахуйте зубки вашого маляти, при цьому влаштуйте підсвічування лампою, спрямованою йому в ротик. Потім поміняйтеся ролями: нехай ваша дитина буде зубним лікарем і зазирне до вас у рот.

Пам’ятай: навіть щойно вирослі зубки вже можуть мати каріозні порожнини. Не вкладайте свого малюка з пляшечкою соку або молока, це може спровокувати передчасне руйнування зубів. Неправильне ссання та жування може призвести до порушення прикусу. Що раніше це виявиться, то більш успішним буде лікування. Каріозні молочні зуби необхідно пломбувати, попри те, що вони згодом випадають. Як показують дослідження, погані молочні зуби можуть бути причиною карієсу постійних зубів.

Хірург

Якщо ваш педіатр не бачить жодних відхилень, перший візит до хірурга можна запланувати в один місяць. Хірург займається проблемами вад розвитку дітей, які вимагають операційного усунення. До хірурга варто звертатися, якщо в малюка спостерігається пахова або пупкова грижа, з’явився врослий ніготь, у хлопчиків одна половинка мошонки більша за іншу або є фімоз, який непокоїть малюка.

Кардіолог

Педіатр може спрямувати до цього фахівця, якщо запідозрить можливі проблеми з серцем, наприклад, при прослуховуванні почує шуми.
Але май на увазі, що шуми в серці не завжди свідчать про дефект – найчастіше вони фізіологічні та минають самі.

 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *