Як вивчити дитині таблицю множення швидко і захопливо

 • Заучування правильних відповідей до сотні прикладів — самий трудомісткий спосіб запам'ятати результати множення чисел до 10 один на одного. На це у дитини може піти все літо. Процес прискориться, якщо ви покажете, як усі ці 100 поєднань можна скоротити до 36. Ще важливо переконатися, що таблиця множення може бути корисна. У цьому допоможуть ігри та захоплюючі заняття, передає Ukr.Media.

  Перетворюємо 100 прикладів на 36

  Таблиця множення на зворотному боці більшості зошитів виглядає так:

  В цій справі більш вдалим наочним посібником служить таблиця Піфагора:

  На її прикладі можна показати принципи множення через площі невеликих прямокутників:

  • 3 * 5 = 15, бо в прямокутник зі сторонами довжиною 3 і 5 клітинок поміщається 15 маленьких квадратиків (вважаємо їх разом, щоб переконатися);

  • 5 * 3 = 15 з тієї ж причини (вважаємо разом).

  Одразу наочно демонструємо властивість комутативності: від перестановки місць множників добуток не змінюється. Зрозуміло, що назва цієї властивості краще притримати до Хеллоуїна, щоб не лякати нікого раніше часу.

  З-за цього таблиця Піфагора симетрична щодо своєї діагоналі, тому з 100 прикладів для запам'ятовування залишається вже 55: сама діагональ із значеннями 1, 4, 9,… 100 і все, що знаходиться вище або нижче.

  Це відкриття можна зробити самостійно, заповнивши частину порожньої таблиці Піфагора, в якій спочатку відзначені тільки множники:

  Дитина може почати заповнювати її, навіть якщо ще не знає правил множення — складати-то вона вже вміє, тому без праці вважатиме спочатку 2 + 2, потім 4 + 2, потім 6 + 2, і так, аж до 20. Потім ряд з трійками, і так далі.

  Заповнивши тільки частину таблиці (наприклад, квадрат 6 * 6 клітин), вже можна побачити однакові числа і зрозуміти, що зубрити її цілком зовсім не потрібно.

  Після цього на тій же таблиці Піфагора демонструємо два принципи, що дозволяють «автоматизувати» ще 19 операцій множення: множення на 1 і множення на 10:

  • Якщо число помножити на одиницю, воно ніяк не змінюється.

  • Якщо число помножити на 10, у нього з'являється нуль на кінці.

  Віднімаємо від решти раніше 55 прикладів на множення ще 19 «автоматизованих» і отримуємо всього 36 поєднань, які потрібно запам'ятати. Майже втричі менше, ніж пропонують нам на обкладинках зошитів! Вже легше, чи не так?

  Граємо і запам'ятовуємо

  Складно запам'ятати те, що не можна застосувати в житті. Саме тому важливо показати, що таблиця множення може бути корисна. У цьому допоможуть ігри та захоплюючі заняття.

  Битва прямокутників

  Це проста гра для двох осіб на розуміння множення і площі прямокутника.

  Вам знадобляться два фломастери, аркуш паперу в клітинку і два кубика. Кожен гравець вибирає колір олівця або фломастера, яким він буде малювати. Гравці ходять по черзі. Перший гравець кидає два кубика. Потім він повинен намалювати на листку зі свого боку прямокутник або квадрат, сторони якого за кількістю клітинок дорівнюють числам на кубиках. В середині фігури записується його площа — скільки клітинок займає постать. Слідом ходить другий гравець і так далі.

  Гра закінчується, коли на аркуші більше не залишається місця для нових фігур. Виграє той, чиї фігури зайняли більше клітинок на аркуші паперу.

  Настільна гра «Багато-Багато»

  У цій грі багато-багато всього корисного і цікавого. Але найголовніше — основна частина таблиці множення у вас в кишені! Без занудного заучування дитина вчиться множити числа від 1 до 5. Гра побудована на унікальній методиці, яка допомагає дітям своїми очима побачити, що таке множення, і навіть потримати його в руках. А це так важливо для перших кроків в арифметиці.

  Настільна гра «Квітариум»

  Гравці будуть робити багато цікавих дій: висаджувати квіти на клумбах, викорчовувати їх у разі необхідності, влаштовувати своїм конкурентам сюрпризи — приємні і не дуже. Але головне для учасників — з точністю виконувати замовлення: потрібно виростити на своїх клумбах рівно стільки квітів, скільки хоче покупець. У процесі гри діти на практиці переконуються в тому, що для виконання замовлення на 18 кольорів треба зібрати 3 клумби по 6 кольорів. Такі наочні операції запам'ятаються швидко і надовго.

  Множення на 9 з допомогою пальців

  Множення на 9 найчастіше дається складніше всього. Щоб зробити цей процес легше і веселіше, можна скористатися підказкою — власними долоньками. Поверніть кисті долонями до себе і подумки пронумеруйте пальці по порядку зліва направо, від 1 до 10. Тепер множимо, наприклад, 7?9. Загинаємо сьомий палець по рахунку зліва направо. Кількість пальців до загнутого — це десятки, в нашому прикладі це «6». Кількість пальців після загнутого — це одиниці, тобто «3». У підсумку отримуємо 63!

  Барвисті плакати

  Такі корисні яскраві плакати можна роздрукувати і повісити для навчання на видному місці.

  Щоб зробити процес вивчення таблиці більш динамічним, можна зафарбовувати або заклеювати стікерами значення, які вже добре закріпилися в пам'яті.

  Не настільки важливо, як саме дитина буде вчити таблицю множення: головне робити це з задоволенням, адже так знання засвоюються значно краще, а процес стає приємним і цікавим.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *