Яка ялинка екологічніша — штучна чи жива

Суперечка про те, яка ялинка краща, поновлюється щороку: одні стверджують, що не можуть без живого ялинового запаху у свята, інші — що не хочуть нищити дерева і змінювати ялинку щороку, тому воліють штучну. Магазини вже поповнили асортимент новорічними атрибутами, тому ми зібрали усе, що потрібно знати тим, хто хоче практикувати більш усвідомлений і екологічний підхід до святкування, інформує Ukr.Media.

Чи допоможе штучна ялинка зберегти дерева

Головний аргумент прихильників штучних ялинок — заради неї не потрібно губити живі дерева. Однак, виробництво однієї пластикової ялинки шкодить планеті сильніше, ніж загибель кількох справжніх дерев. На її виготовлення витрачається багато природних ресурсів. Найчастіше штучні ялинки везуть до нас з-за кордону (в основному з Китаю) — а це додаткові витрати палива і викид парникових газів.

За оцінкою експертів, вуглецевий слід від двометрової штучної ялинки становитиме близько 40 кілограмів парникових газів.

У випадку з штучною ялинкою, яку після свята викинуть на смітник (неекологічний спосіб утилізації), ця цифра складе всього 16 кілограмів.

Тому, щоб використання штучної ялинки було екологічно виправданим, воно повинно тривати багато років. Точного єдиного терміну експлуатації немає, в основному пишуть, що не менше 20 років. У будь-якому випадку це великий термін, найчастіше пластикові ялинки не затримуються в будинку довше 5 років, особливо якщо мова йде про неякісні одноразові моделі.

Пластикову ялинку складніше здати в переробку, більшість пунктів просто не приймуть такий продукт.

Так що, якщо у вас вже є штучна ялинка, найкраще, що ви можете зробити — дбайливо зберігати, ремонтувати та продовжувати користуватися нею як можна довше. Замислюєтеся про купівлю — вибирайте якісну дорогу ялинку, яка напевно простоїть не менше 10 років. Хоча, навіть така ялинка небезпечна для навколишнього середовища і для людини. У складі пластикових ялинок часто є полівінілхлорид (ПВХ), що містить токсичні речовини. Потрапляючи в організм, особливо дитячий, він може викликати проблеми зі здоров'ям.

Чому жива ялинка — це теж екологічно

Купувати кожен рік живу ялинку не так страшно для екології, як здавалося б. Найчастіше це дерева, вирощені у спеціальних лісогосподарствах. Там вирубують ялинки, а на їх місце саджають нові, щоб через кілька років знову «зібрати врожай». Навіть той короткий час, поки ялина росте, вже благотворно впливає на екологію.

Крім того, іноді ялинки на продаж вирубують там, де ліс рости не повинен — наприклад, під лініями електропередач.

Щоб переконатися, що ялинка росла в правильному місці, і ви не сприяєте браконьєрству, купувати новорічне дерево варто тільки на спеціальних базарах. Продавець повинен видати квитанцію або показати документи на заготівлю і провезення, які ви, як споживач, маєте право вимагати. Ялинка «з рук» найімовірніше здобута нелегальним і шкідливим для екосистеми способом.

Як зробити використання ялинки усвідомленим і безпечним

Для екологічного підходу мало купити правильну ялинку, набагато важливіше безпечно її утилізувати. Наприклад, відправлена на звалище ялина, як будь-яка органіка, буде розкладатися, виділяючи метан, що впливає на зміну клімату. Зате, якщо спалити ялинку, викидів в атмосферу буде менше, а подрібнена в тріску і розсипана по саду вона стане добривом.

Крім того, відразу після свят в багатьох містах відкриваються пункти прийому живих ялинок на переробку.

Якщо рубати ялинки шкода, а відмовлятися від святкової атмосфери не хочеться, замініть їх букетом з ялинових гілок — його можна самостійно зібрати в лісі або купити на базарі. Також ялинку можна зробити з підручних засобів: фотографій, картону, просто з гірлянди або прибравши будь-яку кімнатну рослину.

Кращий варіант отримувати кожен рік живу ялинку і не шкодити планеті — посадити її у себе у дворі, якщо ви живете в приватному будинку. Вона швидко росте, не вимагає складного догляду, заощадить гроші, які щорічно витрачаються на нове дерево. Крім того, наряджати з рідними одну і ту ж ялинку кожен рік — здорова святкова традиція. А те, що головна новорічна прикраса знаходиться у дворі, стане приводом частіше виходити на вулицю під час зимових канікул.

Якщо для вас важливо, щоб святкування було екологічним, не забувайте, що ялинка — не єдиний спосіб вплинути на навколишнє середовище. Небезпечних для планети новорічних атрибутів набагато більше: пакувальний папір, салюти, непотрібні подарунки.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *