Психологи пояснили чому ми постійно порівнюємо себе з іншими

Як змусити його замовкнути і знову радіти життю?

Я вас не здивую, сказавши, що причини появи внутрішнього критика потрібно шукати в дитинстві. Звичка порівнювати себе з іншими розвивається там, де дитина не отримує безумовного прийняття. У ситуаціях, коли їй здається, що вона повинна своїми вчинками заслужити любов — бути слухняною, ввічливою, добре вчитися, відповідати якимось вимогам оточуючих. "Ось Петя завжди допомагає мамі по господарству, а ти…" або "Олена, на відміну від тебе, цікавиться школою" — це тільки найочевидніші приклади, що підривають власну цінність в очах дитини. Як підсумок — чого б вона не домоглася в дорослому віці, вона завжди відчуватиме свою неповноцінність на тлі інших, інформує Ukr.Media.

Цей стан стає звичним і перетворюється в зону комфорту. Така людина буде неусвідомлено відтворювати реальність, в якій можна раз по раз переживати стан невпевненості в собі. А ось відчуття себе цінним, важливим, коханим, навпаки, сприймається як зона небезпеки, тому уникається. Але все можна виправити, головне — діяти тактовно.

Як набути впевненості в собі

Впевненість і довіра до себе не можуть виникнути штучно. Якщо справжні внутрішні потреби не закриті, проігноровані, неможливо замінити їх зовнішніми проявами впевненості — одяг, компліменти, лайки в соцмережах не допоможуть. Відбувається розсинхронізація між внутрішнім і зовнішнім.

Багато разів зраджуючи себе по дрібницях і по-крупному (хочете розлучитися, але що подумають люди! Хочете щиро поговорити про свої почуття, але боїтеся стати вразливою) — поступово ви перестаєте собі вірити. На цьому тлі міцніє его, стає захисною стіною між вами і світом.

Роблячи кроки назустріч собі, заступаючись за себе незважаючи ні на що, вибираючи те, що важливо для вас, ви зміцнюєте довіру до себе.

Як навчитися вибирати себе?

Крок 1. Помітити, де ви себе зраджуєте. Чесно дайте собі відповідь на питання:

  • Що я роблю вимушено і без любові?
  • Що мені не подобається, але я роблю, тому що "борг, вина і що подумають сусіди"?
  • Де я сама себе обманюю?
  • Де я кажу "так", хоча всередині "ні"?
  • Де я кажу "ні" сама собі, хоча насправді дуже цього хочу?
  • Хочу зробити комплімент красивій дівчині, але стримуюся і мовчки захоплююся.
  • Закриваю очі і танцюю в мріях, але в реальності знецінюю своє бажання.
  • Погоджуюся прийти на нецікаву зустріч, хоча сама вже налаштувалася побути вдома.

Крок 2. Перестати це робити і почати по-справжньому впізнавати себе

  • А чого ж я хочу насправді?
  • Що мене радує прямо зараз, і як я хочу порадувати сама себе?

І почати вибирати саме те, що Вас наповнює, а не спустошує.

Заздрість. Як трансформувати руйнівне почуття заздрості в силу?

Ще одна форма порівняння себе з іншими — заздрість. Але водночас це компас, що допомагає зрозуміти наші справжні запити і бажання. Але не всі вміють ним користуватися. Одні застряють в заздрості, порівнюючи себе з іншими, йдучи в злість і відчуття несправедливості. Цей шлях не призведе до розвитку і зростання.

Інші переводять заздрість в мотивацію і інструмент вивчення самого себе. Ключ тут — зрозуміти, чому саме ви заздрите. Наприклад, у подруги багато шанувальників і ви зізнаєтеся собі, що дуже хочете так само. Задайте собі питання: Як я буду себе почувати, коли у мене буде багато шанувальників? І відповідь у всіх буде різна.

Одна дівчина скаже, що відчуватиме себе цінною, потрібною. Інша — бажаною, третя — затребуваною. І саме в цій відповіді буде ключ — це той стан, якого ви дуже хочете досягти, а зовсім не великої кількості шанувальників. Це і є ваш справжній запит — те, як я хочу себе почувати через наявність шанувальників.

І з цим Ви вже можете працювати. Прийшовши до відчуття себе бажаною, вам, можливо, вже і не потрібні будуть натовпи чоловіків, адже ви отримали стан, на потребу в якому звертала увагу заздрість.

Корисна практика:

Усвідомлено переключіть свою увагу зі стану заздрості на питання: «а що такого у неї/у нього є, що вона таке має/вміє? Як я можу цьому навчитися?»

Поки ви заперечуєте чужий успіх, у вас перекритий доступ до того, що Ви так пристрасно хочете мати, тому що неможливо отримати те, що старанно відторгається. Випишіть людей, яким ви заздрите і те, чому саме ви заздрите. Задайте собі пропоновані питання і почніть спостерігати, аналізувати, досліджувати і вчитися тому, що ви бачите в цій людині — її якості, вибір, який вона робить, пріоритети, які розставляє, ставлення до себе і життя.

І на завершення кілька простих, але ключових рекомендацій, які допоможуть почати трансформувати свій внутрішній стан, відчуття себе і ставлення до життя.

За смуток, депресію, печаль відповідає одна ділянка головного мозку, за щастя — зовсім інша. Тобто це не пряма лінія, де ми зі смутку коли-небудь приїдемо в пункт "щастя", де почнеться світла смуга. Ні, це в буквальному сенсі дві різні дороги, і щоб потрапити на шлях щастя, треба це усвідомлено вибирати раз по раз.

1. Тому перша рекомендація — помічайте, що ви вибираєте: бути нещасною або щасливою? Допустіть, що це — вибір. І почніть тестувати і вибирати нові стани.

2. Цінуйте сильне в собі. Часто дівчатка оцінюють свої достоїнства думками про те, що "у всіх так «або»у когось є і краще". Це тільки опускає вашу самооцінку: якщо я сама себе не ціную, то хто буде мене цінувати? Якщо я сама себе не люблю, чому інші повинні любити мене? Навіть свої маленькі досягнення відзначайте як важливі і дякуйте собі за них, дозволяючи відчувати радість і гордість — так ви насичуєтеся силою і енергією. Навіть якщо це «подзвонила мамі перша, хоча ніколи цього не роблю».

3. Дбайте про тіло і почуття. Вводіть вранці або вечорами такі прості звички, як дихальні практики, гімнастика, контрастний душ або ванна з сіллю, та хоча б усвідомлено і з насолодою мажтесь кремом вранці. Якщо піднімаються якісь неприємні почуття, звертайте увагу та досліджуйте їх, а не тікайте — виписуйте в щоденник, ставте собі питання, спостерігати за станом.

4. Фокусуйте увагу. Вчіться якісно бути присутнім в одній справі, не відволікаючись на сторонні думки або телефон. Якщо читаєте книгу, читайте книгу. Там, де ваша увага, там і ваша життєва енергія — це і створює всю вашу реальність. Поспостерігайте, де ваша увага протягом дня?

5. Завжди запитуйте себе: чи не зраджую я себе зараз, роблячи той чи інший вибір? Пам'ятайте, багаторазова зрада себе навіть в, здавалося б, не настільки важливих моментах, формує внутрішній стан недовіри до себе.

6. Не бійтеся дивних станів. Коли ми входимо в щось нове, то втрачаємо зону комфорту і контроль. Це лякає. Але сміливим дістається найкраще. Пам'ятайте, навіщо ви спочатку пішли в розвиток. Миттєво настане точка, коли такою, як раніше, далі залишатися не вийде. І тут почнеться ваша персональна магія.

Ці прості пункти при регулярному застосуванні допоможуть почати перезапускати свою реальність і свій стан. А далі на внутрішній запит проявляться нові інструменти, підказки, провідники. Простір завжди дає нам можливості для реалізації наших справжніх потреб — дозвольте собі почати їх помічати і застосовувати.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *