Навіщо восьминогам 3 серця та 9 мізків?

Три серця, дев'ять мізків, блакитна кров… Інопланетна істота із фантастичного фільму?! Ні, просто факти про восьминога. Для чого їм цілих три серця і в чому функції кожного з них? Подробиці у статті, інформує Ukr.Media.

Навіщо одразу три?!

Кожне з трьох сердець восьминога виконує унікальну функцію, тому всі три однаково необхідні істоті. Що саме робить кожне серце? Для початку трохи фактів з біології, щоб освіжити в пам'яті знання про цей життєво важливий орган.

У всіх головоногих є серце над кожною зяброю (так звані зяброві серця) і одне центральне серце (системне), яке качає кров по всьому тілу. Восьминогам потрібен вищий кров'яний тиск, щоб переносити і доставляти кисень до кожного зі своїх численних функціональних м'язів.

Кров'яні клітини цих істот багаті не на гемоглобін заліза, а на гемоціанін міді. Збагачена міддю кров не так ефективно передає кисень, як насичена залізом. Якби у восьминога було лише одне серце, то він би отримував у м'язи і органи набагато менше кисню, ніж йому потрібно для швидкого пересування у воді. Бідолашному залишалося лише б молитися, щоб його вороги були ще повільнішими.

Додаткові серця отримують деоксигеновану кров із організму тварини і прокачують її через зябра, потім віддаючи назад у системне серце. У той самий час системне серце підтримує кровообіг органів. Іншими словами, якби не було двох додаткових сердець, то восьминоги б просто вимерли без необхідної для їх виживання швидкості пересування.

Чи завжди працюють одразу три серця?

Восьминоги пересуваються дном «пішки», використовуючи свої «руки»-щупальця. Такий спосіб пересування для них набагато легший та зручний, ніж плавання. Коли вони плавають, їх системне серце відключається. Без нього тварини втомлюються дуже швидко, тож знову переходять на «ходьбу».

Важливо! А ще системне серце на якийсь час відключається, коли тварина сильно налякана. Саме тому не можна лякати домашніх восьминогів, постукуючи пальцями по акваріумі. У таких випадках вони завмирають, відключаючи одне із своїх сердець.

Якби восьминоги вміли любити, то наявність одразу трьох сердець однозначно робила б їх найбільш велелюбними, пристрасними і ніжними істотами на планеті. Але наукових доказів їх здібностей до почуттів немає!

Восьминоги — не єдині

Не тільки вони мають більше одного серця. Можливо, зараз це буде шоком, але кілька сердець мають такі види:

  • черв'яки;
  • таргани;
  • кальмари;
  • міксини (унікальні круглороті океанські черв'яки).

Ще трохи дивовижних фактів про восьминога

Усі знають, що у цих особин — одразу вісім кінцівок. Що вони мають дуже м'який верхній шар тіла. Але мало кому відомо, що на нашій планеті виявлено близько трьохсот різних підвидів восьминогів. А скільки їх існує — поки немає точних даних.

Ще в цих особин немає фіксованого розміру тіла. Деякі з них виростають не більше середнього песика. А є й екземпляри, які можуть досягати 50 кілограмів.

Щодо мізків, то їх у восьминогів справді дев'ять. Центральний відповідає за нервову систему, а вісім інших розташовані в кожній із кінцівок. Додаткові мізки є групою нервових клітин, які відповідають за рухи кінцівок. Завдяки цьому кожна «рука» восьминога може рухатися незалежно від інших.

Восьминоги дійсно дуже розумні істоти — вони вміють запам'ятовувати та розрізняти обличчя людей, в них присутня емпатія та співчуття, вони вміють вирішувати головоломки та різного роду задачі, тому часто тікають з акваріумів. Також вони мають смакові вподобання — тобто у кожного з них є улюблена їжа. Та вони б могли розвинутися та стати розумніше за людину, якби не одне АЛЕ — вони дуже мало живуть. Восьминоги у середньому живуть лише два роки. І в них зовсім відсутній зв'язок поколінь. Тому що мати зазвичай вмирає незадовго до того, як вилупляться нові восьминоги. І вона не має можливості передати те, чому вона навчилася, своєму потомству.

Факти! А ще ці істоти мають дивовижні здібності камуфляжу. Вони можуть змінювати свою текстуру та забарвлення, щоб замаскуватися буквально миттєво. Така здатність забезпечується складно влаштованою системою взаємодії нервових клітин, м'язів та спеціальних пігментних мішечків (хроматофорів).

Пролізти в вушко голки? Легко! Восьминіг масою 30 кг і довжиною 4 метри пролазить в отвір діаметром всього 11 см. Це трохи менше ніж діаметр тенісного м'яча. Ну а молоді восьминоги буквально здатні пролізти в вушко голки!

Як у них так виходить? Вся справа в їх еластичному тілі та відсутності скелета. 30 кг — це досить великий восьминіг. Більшість восьминогів набагато менше. Найбільші восьминоги в історії досягали 50 кг.

Прибираються у себе вдома. Восьминоги люблять заводити собі постійне житло. Улюблена форма житла — вузький вхід та просторе приміщення (за структурою, нагадує людський будинок чи нору тварини).

Дрібні восьминіжки тому люблять порожні раковини. Найбільші — знаходять печери та ущелини.

Восьминоги ретельно прибираються в себе вдома і терпіти не можуть бруд. Прибираються вони струменем води — восьминоги здатні вистрілювати водою із зябер. А сміття виносять і складають у купу сміття, яка знаходиться зовні будинку.

Трохи про кров восьминога

Ще один хвилюючий факт про ці океанічні істоти — їхня кров далеко не червона. А…блакитна. І це зовсім не через приналежність їх до вершків суспільства. Все набагато прозаїчніше.

Вище в статті вже згадувалося про те, що кров восьминогів за складом далека від людської. Якщо в нашій міститься велика кількість гемоглобіну, то їх багата на гемоціанін міді. Гемоглобін надає людській крові червоного відтінку. Водночас, мідь забарвлює її в синьо-блакитний колір. Ось і вся розгадка!

Важливо! Багата міддю кров не лише змінює свій колір. Також вона дозволяє восьминогам виживати та існувати глибоко в океані. Вони здатні легко отримувати кисень з навколишнього водного середовища навіть при дуже низьких температурах.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *