Чому спортсмени бігають проти годинникової стрілки

Якщо ви подивитеся будь-який забіг на закритому майданчику (манежі або стадіоні), то виявите, що всі спортсмени рухаються проти годинникової стрілки. Чому так відбувається і причому тут особливості будови людини, інформує Ukr.Media.

Про напрямок руху рідко замислюються навіть самі спортсмени. Як тільки початківець бігун приходить на тренування, він просто підлаштовується під інших в загальному забігу. Біг проти годинникової стрілки — це міжнародний стандарт, який був визначений багато років тому.

Безліч теорій і пояснень не дозволяють сформулювати конкретну відповідь на це питання. Але, так чи інакше, спершу ми звертаємося до точних наук, а лише потім до домислів і легенд.

Офіційне формулювання

Стандарти Міжнародної асоціації легкоатлетичної Федерації (IAAF) свідчать: у бігових видах спорту, де присутній хоча б один віраж (тобто поворот), напрямок бігу / спортивної ходьби — стає лівосторонніми. Тобто, спортсмени біжать в сторону, зворотну руху стрілки годинника.

Зліва направо також рухаються ковзанярі, як і учасники перегонів. Але в будь-якій ситуації завжди знайдеться якась особливість: наприклад, машини "Formula-1" можуть їздити в іншому напрямку.

Що говорить історія

На найперших сучасних Олімпійських іграх 1896 року і аж до 1912 спортсмени бігли за годинниковою стрілкою. Але легкоатлети постійно скаржилися на незручність. І вже в 1913 році вищий орган олімпійського руху — Міжнародний олімпійський комітет прийняв рішення: тепер рух спортсменів до фінішу має бути проти годинникової стрілки.

Дана зміна правил частково заснована на зверненні до традицій. Образ сонячного годинника для древніх греків дорівнював природному циклу, її втіленню. Якщо бігти вліво — значить, ви визнаєте свою міць і готові піти проти природи. Але це лише красива прелюдія. Сучасна людина звикла покладатися на наукові факти.

Наукові аргументи

Одне з реальних пояснень напрямки спортсменів пов'язано з тим, що у більшості з них провідна нога — права, тому їм зручніше робити амплітудний крок в ліву сторону. Часто через те, що права сторона краще розвинена, то права рука/нога можуть бути дещо довше (йдеться про декілька міліметрів).

Також деякі фахівці відзначають, що легкоатлетам зручніше повертати вліво, через вагову перевагу лівого боку тіла над правим, тому що там знаходиться серце. Ще одним фізіологічним поясненням є напрямок руху крові по венах: зліва направо. Якщо бігти проти годинникової стрілки, то в процесі через відцентрової сили кров буде швидше циркулювати. А якщо змінити напрямок бігу, то швидкість переміщення крові знизиться.

Низький старт придумав спринтер Шерілл, коли він спостерігав за кенгуру. Незважаючи на протести судді і глузування глядачів, цей спринтер, вперше застосувавши новий спосіб стартувати, виграв забіг.

Якщо в розгляді даного питання застосувати знання в галузі фізики, то тут слід згадати про вектор кутової швидкості: рух вліво, вектор спрямований вгору, тобто спортсмен біжить без опору. Якщо рух буде у зворотний бік, то вектор піде вниз і легкоатлету буде важче бігти.

Різниця для глядача

Глядачам звичніше і зручніше дивитися за змаганнями теж зліва направо, тому що саме до такої траєкторії наші очі привчені з дитинства. Наприклад, хто пам'ятає, в який бік рухалися персонажі в іграх для приставок 8 bit? Правильно: право і вгору! У списку пояснень "звичного напрямку" для глядачів можна зустріти і читання зліва направо, але ця теорія розсипається, якщо ми говоримо про мови, де читають справа наліво або зверху вниз.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *